Druhá polovina prázdnin značí pro Lomnické běžce na lyžích druhé objemové soustředění. Konkrétně letos to bylo v termínu od 12.8. do 17.8. 2013 v kempu Jachta u Holan.

Ti nejstarší z družstva trenéra Tomáše Bergra se na soustředění vydali (za výpomoci bývalého závodníka Petra Vedrala, coby dozoru v závěru pelotonu) tradičně na silničních kolech a i letos vzdálenost 87 km zvládli hladce a to i přes nečekanou objížďku v Mimoni. Ostatní družstva pod vedením trenérů Stanislava Dlouhého, a manželů Svobodových jeli mikrobusy, ale oproti minulým letům s námi jel ještě jeden mikrobus navíc, protože poprvé po dlouhé době s námi jelo i žákovské družstvo sdruženářů pod vedením trenéra Martina Břečky.

Jelikož naši republiku před soustředěním postihovala velká tropická vedra tak jsme měli obavy o to, zda půjde v takovémto počasí vůbec trénovat. Naštěstí se počasí umoudřilo a teploty spadly na příjemnou hodnotu, kdy jsme se mohli jak koupat, tak i pohodlně trénovat bez starostí z úžehu a úpalu.

V prostředí Holanských rybníků se hezky trénuje, jelikož je podloží plné pískovcových skalek a borovicových lesů a cesty jsou často písčité a měkké jehličím. Pro nejstarší družstvo je kromě cesty tam a zpět na kolech také dokazovací metou i výběh na horu se zříceninou Ronov trčící se z holanských rovin s převýšením 276m. Jinak, další tréninkové prostředky využívané i ostatními tréninkovými skupinami jsou kolečkové lyže na které je zde hezká nefrekventovaná silnice, kde není nebezpečí velké dopravy a trenér tak nemá takové starosti jako za plného provozu na jiných místech. Ta jako na každém soustředění se zbytkový čas vyplňuje hrami a nutnou ranní rozcvičkou. Letos také tradičně došlo i na vyjížďku na lodičkách - pramicích a dokonce nově i na šlapadlech. Kánoe jsme však ještě nechali v „doku“ ale možná je zkusíme snad příští rok.

Soustředění se díky přívětivému počasí a trénování chtivých jedincích velmi zdařilo a snad se i podaří do příštího roku několika jedincům se vyhnout zraněním, tak abychom mohli odjíždět domů s úplně čistým svědomím, že se vše podařilo do puntíku...